.

Jednodenní výlet po Orlicích

Zde je několik výletů, které průměrně zdatný vodák ujede za jeden den v případě, že si vypůjčí lodě z naší půjčovny a hodlá zaplatit co nejméně za dopravu lodí:

  • Divoká Orlice: Doudleby nad Orlicí. TIP: Pokud půjdete od vlakové stanice, doporučujeme jít podél trati a pak ulicí Na Bělisku a přijdete na pravý břeh - je to ze zastávky vlaku 450 metrů. GPS souřadnice nástupního místa na řeku: 50.1079247N, 16.2560339E. Cíl je Rampa sport Týniště nad Orlicí, vzdálenost po vodě 22 km, průměrný čas plavby 6 hod. Minimální vodní stav pro sjezd tohoto úseku je 25 cm na vodočtu v Kostelci nad Orlicí.
  • Divoká Orlice: Kostelec nad Orlicí (nástup na řeku u mostu v ulici U Kapličky, vzdálenost od vlakové stanice Kostelec n. O.  město 240 m). Cíl je Rampa sport, vzdálenost po vodě 17,4 km, průměrný čas plavby 5 hod. Minimální vodní stav pro sjezd tohoto úseku je 20 cm na vodočtu v Kostelci nad Orlicí.
  • Tichá Orlice: Postolovský Mlýn (nástup na řeku u obce Bošín, vzdálenost vlakové zastávky Újezd u Chocně 740 m). Cíl je Rampa sport, vzdálenost po vodě 22,5 km, průměrný čas plavby 7 hod. Úsek je sjízdný téměř vždy.
  • Tichá Orlice: Čermná nad Orlicí (nástupní místo na řeku Číčová nebo též Korunka, vzdálenost od vlakové zastávky Čermná nad Orlicí 1,3 km). Cíl Rampa sport, vzdálenost po vodě 14,5 km, průměrný čas plavby 4 hod. Úsek je sjízdný celoročně.
  • Orlice: Rampa sport Týniště nad Orlicí (nástup na řeku v našem areálu), cíl Krňovice (výstup v Krňovicích těsně za mostem vlevo, lodě vytáhnout po dřevěných schodech nahoru, složit je u dětského hřiště u hospody a zavolat Rampu, aby si je odvezla, vzdálenost na vlakovou zastávku Třebechovice pod Orebem 1,4 km), vzdálenost po vodě 14,4 km, průměrný čas plavby 4 hod. Sjízdné celoročně.
  • Orlice: Rampa sport Týniště nad Orlicí (nástup na řeku v našem areálu), cíl Svinary (výstup za mostem vlevo, lodě vynést do parčíku k parkovišti a volat Rampu, aby si je odvezla, vzdálenost na zastávku MHD Křižovatka Běleč nebo Podhůří je 200 m, bus MHD č. 11, 17), vzdálenost po vodě 23,6 km, průměrná doba plavby je 6 hod. Sjízdné celoročně.

Vícedenní putování po Orlicích, "hvězda"

Nejoblíbenějším pobytem na vodě je tzv. hvězda. Během tří dnů stihnete splout Tichou i Divokou Orlici a Orlici. Výhodou je, že se nikam nestěhujete, celou dobu táboříte na jednom místě, můžete na pár dní odstavit auto, protože se na nástupní místa přesouváte vlakem nebo vás můžeme vzít s sebou, pokud vám vezeme vodácký materiál. Popis jednotlivých etap najdete na začátku této stránky, v sekci Jednodenní výlety po Orlicích.

Delší trasy

  • Tichá Orlice: Choceň (nástup na řeku Podhradí, ulice U Koupaliště, vzdálenost od vlakové stanice Choceň je 2 km) - Orlice: Hradec Králové, Svinary (výstup za mostem vlevo, lodě vynést do parčíku k parkovišti a volat Rampu, aby si je odvezla, vzdálenost na zastávku MHD Křižovatka Běleč nebo Podhůří je 200 m) - vzdálenost po vodě je 52,3 km. Minimální stav vody pro tento výlet je 32 cm na vodočtu v Čermné n. O.
  • Tichá Orlice: Ústí nad Orlicí, Kerhartice (nástup na řeku v ulici Sokolská pod jezem) - Orlice: Hradec Králové Svinary (výstup popsán výše), vzdálenost po vodě je 72,2 km.
  • Tichá Orlice: Letohrad (nástup na řeku za mostem v Ústecké ulici, vzdálenost od vlakové stanice Letohrad 1,7 km) - Orlice: Hradec Králové, Svinary (výstup popsán výše) - 93,5 km po vodě
  • Divoká Orlice: Potštejn (pouze při jarním stavu vodu, nástup na řeku za cukrárnou v Lázeňské ulici, vzdálenost od vlakové stanice Potštejn 850 m) - Orlice: Hradec Králové, Svinary (výstup popsán výše) - 51,6 km po vodě.